Ostatnie miesiące były bardzo napięte i emocjonujące. Przede wszystkim wdrażam kilka istotnych zmian i ulepszeń na swojej stronie firmowej, dzięki czemu dostęp do oferowanych przeze mnie portugalskich win stanie się jeszcze wygodniejszy, a asortyment większy i jednocześnie bardziej dystyngowany.
Zrezygnowałem z oferowania tanich win na rzecz produktów klasy premium, dokładnie tak samo jak moje winiarnie. Będzie to coraz lepiej pasować do mojego głównego motta: „Premium wines from Portugal”. Wszystkie te elementy zostaną połączone z nowymi opcjami kupna i dostawy win na atrakcyjnych warunkach. Tak więc nie przepuście ten moment, który da wam duże korzyści! Bądźcie na bieżąco, zapisujcie się na newsletter i obserwujcie mnie na kanałach społecznościowych. Stay tuned!
Ale na dobry początek obejrzyjcie sobie ten krótki wideo klip – taki autorski wizerunek Portugalii.
Dzisiaj podzielę się z wami moimi wrażeniami i rezultatami pracy z wyjątkowo intensywnego okresu letniego na przełomie czerwca i lipca tego roku. Był on wypełniony po brzegi spotkaniami z moimi kolegami biznesowymi z 10-ciu winnic, z którymi współpracuję już kilka lat. Oczywiście była to też okazja odnowić z nimi kontakty i to nie tylko na gruncie zawodowym, ale też czysto przyjacielskim. Skupiłem się na negocjacjach handlowych, zacieśnianiu współpracy, wprowadzeniu na rynek nowych produktów i bardziej agresywnej ekspansji terytorialnej i marketingowej w krajach Europy centralnej i wschodniej.
Jedno z pierwszych spotkań odbyło się w ekskluzywnym hotelu MYRIAD, należącym do koncernu spożywczo-hotelarskiego AZINOR. Jest on właścicielem marki DIVAI, która szturmem weszła na rynek winiarski i od razu zdobyła zaufanie i nagrody dzięki wyśmienitym winam z Alentejo, które dla DIVAI produkuje jeden z najlepszych portugalskich winiarzy, Luís Duarte (ciekawy wywiad z nim został opublikowany w "The New York Times"). W czasie obiadu Agnieszka Loureiro-Pelc i Raquel Fernandes opowiedziały mi o nowych produktach, lansowanych przez DIVAI, takich jak wino musujące DIVAI Bruto z regionu Bairrada. Jedliśmy (tradycyjnie jak dla Portugalii!) arcy-smacznego dorsza, do którego próbowaliśmy nowe roczniki czerwonego i białego DIVAI Reserva, które tylko w tym roku otrzymały srebrne nagrody na konkursach Decanter, MundusVini, Wines of Portugal Challenge i Concours Mondial Bruxelles. Ale muszę powiedzieć, że wśród moich klientów największą furorę zrobił ich olej z oliwek Azeite Extra Virgin z niespotykaną kwasowością <0,3%. Sprzedałem pół palety w 2 miesiące! O tym, dlaczego kwasowość oliwy jest jednym z najważniejszych czynników, określających jej jakość, możecie przeczytać tutaj. DIVAI oferuje także inną oliwę Epic Cuisine Extra Virgin z kwasowością <0,5%, którą można używać np. do krótkiego podsmażania warzyw czy przypraw (my robimy to w daniach kuchni indyjskiej).
Kilka dni później, w przytulnej i odwiedzanej przeze mnie latami restauracji w Cascais, rozmawiałem o biznesie z Paolo Fuiza Nigra, który jest producentem marki Pontual Wines i niezwykle doświadczonym winiarzem z 40-letnim stażem. Po raz pierwszy odwiedziłem jego winiarnię z Alentejo na początku 2016, ale z Paolo miałem jeszcze kilka dodatkowych spotkań. Tym razem dowiedziałem się od niego, że produkcja win znacznie się zwiększy, ponieważ zostało dokupionych 70 ha winnic, co w sumie daje obecnie obszar ok. 170 hektarów, na których uprawiane są szczepy Alicante Bouschet, Touriga Nacional, Petit Verdot i Syrah. Jednak Paolo nie chodzi tylko o ilość produkowanego wina. Pontual regularnie zdobywa nagrody na międzynarodowych konkursach, a teraz na pewno pomoże mu w tym nowo wylansowane wino klasy premium - Pontual Superior. Paolo zadbał także o bardyej atrakcyjny disign butelek i etykietek, odzwierciedlający wyższą jakość win Pontual.
Na początku lipca pojechałem w stronę Torres Vedras, 60 km na północ od Cascais. Miałem zaplanowaną wizytę w winiarni Quinta do Monte d’Oiro, która jest ikoną wśród elitarnych wytwórni portugalskich win. Dużo więcej pisałem o Quinta do Monte d’Oiro w tym poście. Jednak przez nieprzychylny zbieg okoliczności, nie spotkałem się tam z Sophie Mjeren, głównym menadżerem ds. sprzedaży międzynarodowej. Niemniej jednak z przyjemnością wróciłem do miejsc odwiedzonych wiosną 2016 roku. Najpierw poobserwowałem butelkowanie win (to była QMdO Lybra Syrah Tinto), a potem długo spacerowałem po winnicy i między rzędami Syrah, implementowanego z regionu Côte-Rôtie (Francja). Nie pojechałem jednak tam tylko dlatego, że nie miałem nic innego do zrobienia. Przede wszystkim zaopatrzyłem się w sporą ilość QMdO Lybra Syrah Tinto, seria limitowany QMdO Reserva 2013 Tinto oraz autorskie i ekskluzywne QMdO Syrah 24 Tinto (2013). Przez telefon Sophie powiedziała mi, że Quinta do Monte d’Oiro wprowadza parę zmian, które dotyczą wizualizacji asortymentu i zmiany w nazwach win. Poniższa tabela przedstawia szczegółowe zestawienie.
Droga do Quinta do Monte d’Oiro prowadziła przez Sintrę, Cheleiros i Mafrę. Aha, Cheleiros…. Jak niejednokrotnie wspominałem w tweetach i na LinkedIn, winiarnia Manzwine z miasteczka Cheleiros to moja pierwsza miłość, producent ekskluzywnych win i mój zaufany partner biznesowy. Chłonąc spokój i ciszę Cheleiros, bez pośpiechu wczytywałem się w historię tego miejsca i marki Manzwine w niedużym muzeum wina naprzeciw winiarni. O najwyższej klasie tego producenta świadczy zdobyta niedawno nagroda „Prémio Intermarché Produção Nacional” dla najlepszego portugalskiego producenta produktów przetworzonych.
Jakiś czas później, znów w Cascais, omawiałem sprawy biznesowe z Anną Varandas, przedstawicielką winiarni Herdade de Espirra. Jednocześnie jest ona rezydującym tam enologiem, chociaż Herdade Espirra korzysta z supportu innego wpływowego portugalskiego winiarza, Rui Reguinga. I to właśnie jego kreatywność sprawia, że wina Herdade Espirra są bardzo lubiane przez moich klientów – zawdzięczają to miękkiemu klimatowi półwyspu Setúbal, piaszczystym glebom, wytłaczaniu winogron tradycyjną metodą, czyli bosymi stopami, i szczepowi Castelão, którego winogrona mają po około 40 lat (tzw. vinhas velhas). Herdade de Espirra wprowadziła do sprzedaży nowy rocznik Pavão de Espirra (2013), a inne wina też będą wkrótce dostępne w nowszych rocznikach. Nadmienię, że wszystkie 5 brandów będą testowane w Londynie i Warszawie przez uznane autorytety naszej branży. Obowiązkowo dam wam znać o rezultatach.
Miałem również przyjemność spotkać się z Sandrą Chaves, która pracuje jako szefowa sprzedaży międzynarodowej i marketingu w winiarni Herdade do Perdigão. Bardzo lubię ich wina: czerwone są mocne, „ciężkie” i „nieprzebijająco” ciemne w kolorze, natomiast białe są aromatyczne i niemalże słodkie (choć naturalnie wytrawne). Herdade do Perdigão widzi ogromną perspektywę dla rozwoju w kierunku wschodnim, włącznie z daleką Azją. Pracujemy nad dalszym umocnieniem współpracy.
W połowie lipca zostałem zaproszony do odwiedzenia nowej winiarni z północy Portugalii, z prowincji Beira Interior (na północ od Guardy) i regionu winiarskiego DOC Douro. Przyznam się, że od dawna myślałem o poszerzeniu mojej oferty o wina z Douro, ponieważ mam stamtąd tylko jedno, za to wyśmienite - jest nim Manzwine DOC Douro. Ciekawie się złożyło, że właśnie wtedy zadzwonił do mnie José Eduardo Reverendo Conceicão, główny winemaker i menadżer z Quinta Vale d’Aldeia. Sam zaproponował kilkudniowy pobyt w miasteczku Mêda, w pobliżu którego znajduje się bardzo estetyczna i nowoczesna winiarnia. Słynący z gościnności Portugalczycy stanęli na wysokości zadania: zadbali o transport, zakwaterowanie, posiłki, program zwiedzania winiarni i winnic i, oczywiście, o wina, których było pod dostatkiem. Quinta Vale d’Aldeia ma w swoim arsenale 27 pozycji i są to najwyższej klasy wina czerwone (Look’s Grande Reserva, Quinta Vale d’Aldeia Reserva, Xaino Selection), a także wina bałe (Alvarinho, Sauvignon Blanc, Quinta Vale d’Aldeia Reserva) oraz 10-letnie Porto i przepyszną oliwę z oliwek extra virgin z kwasowością <0,3%. Byłem pod dużym wrażeniem, co udało się osiągnąć tej winiarni w tak krótkim czasie przez utalentowanego i nowatorskiego winiarza, jakim jest José. Dziękuję Ci za świetną wizytę, José!
Dokładne sprawozdanie z pobytu w Quinta Vale d’Aldeia opiszę wkrótce w nowym poście. Jak się domyśliliście, zaproponuję wam jeszcze więcej unikalnych i nietuzinkowych win!
A więc do nowych spotkań i wspaniałych wrażeń z portugalskimi winami klasy premium!
Comments (0)